Kurt Lewin je často považovaný za jedného z priekopníkov sociálnej psychológie. V 30. rokoch emigroval do USA z Nemecka a je osobou, ktorá stojí za Lewinovým trojstupňovým modelom riadenia zmien.

Trojstupňový model zmeny Kurta Lewina sa zameriava na stavy, ktoré ľudia potrebujú a na ktoré má vplyv zmena, pričom ich prirovnáva s mrznutím a rozmrazovaním vody.

Predpokladal, že na začatie úspešného projektu zmeny je potrebné ľudí vytrhnúť zo súčasnej rovnováhy, aby mohli prejsť do nového stavu, ktorým je stav po zmene alebo požadovaný stav.

Aj keď to môže spočiatku spôsobiť, že ľudia budú tlačiť späť proti zmenám a bude vidno odpor voči prechodu zo súčasného stavu, 3-krokový model Kurta Lewina je navrhnutý tak, aby posunul organizáciu cez tento počiatočný odpor.

Kurt Lewin opísal správanie vo svojom modeli ako „dynamickú rovnováhu síl pracujúcich v opačných smeroch“.

Súčasťou modelu riadenia zmien od Kurt Lewina je použitie analýzy sily poľa (Force Field Analysis), ktorá je navrhnutá na meranie sily proti zmene a sily pre zmenu. Lewinove fázy zmien pomáhajú organizáciám pochopiť, ako vytvoriť väčšiu silu pre zmenu, ktorá potom nakoniec každého úspešne posunie k novej zmene.

3 fázy procesu zmeny podľa Kurta Lewina

Aké sú 3 fázy zmeny?

Model zmeny v 3 krokoch od Kurta Lewina sa označuje ako: Unfreeze, Change, Freeze. Niektorí ľudia budú poslednú fázu 3-stupňového modelu Lewin označovať ako Refreeze, koncept je však rovnaký.

Krok č.1. – Unfreeze

Vo fáze Unfreeze sa budete venovať existujúcemu správaniu a dôvodom, prečo je potrebné ho zmeniť. Bude to zahŕňať presun ľudí zo súčasného stavu do požadovaného budúceho stavu.

Táto fáza môže byť najťažšia, pretože bude zahŕňať zmenu vecí, ktoré ľudia robia, a možno nebude pre nich jednoduché to zmeniť alebo pochopiť, prečo je to nevyhnutné.

Táto fáza môže pozostávať z nasledovných krokov:

  • Zistite potrebu zmeny
  • Získajte podporu vedenia
  • Vytvorte stratégiu zmeny (Zmenovú stratégiu) a komunikačný plán
  • Riaďte odpor a rezervovanosť zamestnancov

Fáza č.2. – Change

Ďalej prechádzame do fázy prechodu alebo fázy zmeny modelu riadenia zmien od Kurta Lewina. V tejto fáze by mal byť každý „rozmrznutý“, čo znamená, že je vnímavý k zmene a rozumie tomu, prečo sa to deje.

To je miesto, kde sa uplatní všetko vaše plánovanie a príprava od fázy 1. Tu sú rôzne kroky, ktoré vás prevedú touto fázou.

  • Konzistentná komunikácia
  • Vyjasňovanie dezinformácií
  • Motivácia a podpora vedenia
  • Zapojenie zamestnancov do Zmenového plánu

Fáza č.3.- Freeze (alebo Refreeze)

Keď študujete model riadenia zmien Kurt Lewin, uvidíte, že tretia etapa, Freeze, je rovnako dôležitá ako prvé dve. Ak nový stav správania neposilňujete, existuje veľká šanca, že sa používatelia môžu vrátiť k „starému spôsobu“ konania.

Ak ľad „rozmrazíte“ a potom ho nalejete do novej formy, nedokáže si tvar udržať po vybratí z formy, pokiaľ ho predtým znovu „nezmrazíte“.

Fáza zmrazenia trojstupňového modelu spoločnosti Lewin robí z nového správania (po zmene) nový status quo pre vašu organizáciu a zamestnancov.

Tu sú kroky, ktoré podniknete v štádiu zmrazenia.

  • Ponuka školení a podpory
  • Podporujte spôsoby ako udržať zmenu
  • Oslavujte úspechy

Ak sa chcete o Kurt Lewin modeli zmeny dozvedieť viac,vyskúšať si ho prakticky a overiť ako ho môžte nasadiť vo vašom projekte zmeny, pozývame vás na naše školenie, kde sa mu venujeme viac do detailu. Dozviete sa aj o Force Field Analysis (Analýze polí zmeny).
V prípade, že potrebujete poradiť s odporom voči zmene vo vašej organizácii, ponúkame vám naše poradenské služby.